Vizita ambasadorului Slovaciei la Satu Mare
Astăzi, Karol Mistrik, ambasadorul Republicii Slovace la București, Adrian Miroslav Merka, președintele Uniunii Democrate a Slovacilor și Cehilor din România și deputat în Parlamentul României și Miroslav Jabloncik, consulul onorific al Republicii Slovace la Oradea au sosit în județul Satu Mare pentru o întâlnire oficială de lucru cu prefectul Altfatter Tamás, primarul Kereskényi Gábor și Pataki Csaba președintele Consiliului Județean Satu Mare.

Discuțiile au vizat aspecte care țin de dezvoltarea municipiului și județului Satu Mare, despre conectarea la sistemul european de autostrăzi, dar și despre atragerea de investitori în județ.

La solicitarea primarului Kereskényi Gábor, dl. ambasador a promis sprijin domniei sale pentru colaborarea cu orașe din Slovacia, cu unități de învățământ, dar și între firmele sătmărene și parteneri slovaci.