ACȚIUNI PENTRU PREVENIREA ȘI COMBATEREA RĂSPÂNDIRII VIRUSUL COVID-19

De la începutul pandemiei create de COVID-19, polițiștii locali sătmăreni desfășoară permanent acțiuni preventive privind respectarea normelor de igienă și distanțare socială.

În cartierele unde a fost semnalată încălcarea repetată a restricțiilor impuse prin O.U.G. nr.1/1999, privind starea de asediu și starea de urgență coroborate cu prevederile Ordonanțelor Militare emise de ministrul Afacerilor Interne, au fost aplicate un număr de 337 sancțiuni în valoare de 451.400 ron.
De asemenenea, au fost intensificate acţiunile de depistare a persoanelor care apelează la mila publică pe raza municipiului Satu Mare şi de combatere a acestui fenomen, fiind depistate 114 de persoane.
Pe parcursul nopții, dar nu numai, persoanele vulnerabile au fost îndrumate sau conduse la Adăpostul de noapte, iar pentru persoanele găsite căzute, a fost solicitată Ambulanța, care i-a transportat pentru îngrijiri la Spitalul Județean de Urgență Satu Mare.

Reamintim sătmărenilor că Primăria prin Direcţia de Asistenţă Socială Satu Mare vine în sprijinul persoanelor vârstnice care nu au aparținători. În acest sens funcționează numărul unic de ajutor: 0748.109.853. Dispeceratul Poliției Locale poate fi contactat la numărul: 0361. 919

Pentru siguranța dumneavoastră și a celor dragi, vă rugăm să rămâneți acasă și doar în situații excepționale, prevăzute de lege, să părăsiți locuința.

Biroul de presă al Primăriei Municipiului Satu Mare