LA MULȚI ANI TUTUROR ROMÂNILOR!

Primarul municipiului Satu Mare, Kereskenyi Gabor alături de administratorul public, Maskulik Csaba, au participat la manifestările organizate în Parcul din Piața Libertății, cu prilejul Zilei Naționale a României.

Alături de prefectul Radu Bud și de președintele Consiliului Județean Satu Mare, primarul municipiului Satu Mare a depus o coroană cu flori la statuia Dr. Vasile Lucaciu.

,,Am spus-o în fiecare an, de 1 Decembrie, că toți cei care trăim în România ar trebui să citim măcar o dată Proclamația de la Alba Iulia. Am înțelege că marile reușite ale unei țări sunt posibile numai dacă cetățenii ei sunt uniţi, nu dezbinaţi, dacă avem aspiraţii înalte, nu meschine.

Acum, în 2020, sunt mândru că la Satu Mare, noi sătmărenii reușim să legăm istoria noastră de prezent și de viitor. Am înțeles că trebuie să reînvățăm să trăim împreună, să avem încredere în forța noastră colectivă.