Proiectele noastre
Modernizare infrastructură educațională Grădinița Nr. 7

Unitatea Administrativ Teritorială MUNICIPIUL SATU MARE, în calitate de Beneficiar, a implementat proiectul ”Modernizare infrastructură educațională ,,Grădinița Nr. 7”, cod SMIS 122789, finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 4 - Sprijinirea dezvoltării urbane durabile, Prioritatea de investiţii 4.4, Investiţiile în educaţie şi formare, inclusiv în formare profesională, pentru dobândirea de competenţe şi învăţare pe tot parcursul vieţii prin dezvoltarea infrastructurilor de educaţie şi formare.

DESCRIEREA PROIECTULUI

Obiectivul de investiţii 4.4 Creşterea calităţii infrastructurii în vederea asigurării accesului sporit la educaţie timpurie şi sprijinirea participării părinţilor pe piaţa forţei de muncă finanţează acţiuni precum construcţia, reabilitarea, modernizarea, extinderea, echiparea infrastructurii educaţionale pentru educaţia timpurie antepreşcolară (creşe) şi preşcolară (grădiniţe), apelul de proiecte nr.  POR/296/4/4/.

Autoritatea de Management este Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației.
Organismul Intermediar: Agenția Regională de Dezvoltare Regională Nord-Vest

Valoarea totală a proiectului a fost de 4.596.518,79 lei din care valoarea eligibilă nerambursabilă din FEDR a fost de 3.101.474,75 lei, valoarea eligibilă nerambursabilă din bugetul național a fost de 474.342,72 lei,  valoarea cofinanțării eligibile a beneficiarului a fost de 72.975,81 lei, iar valoarea neeligibilă a fost de 947.728,51.

Obiectivul general al proiectului a fost îmbunătățirea calității infrastructurii de educație preșcolară și a dotării grădinițelor, pentru asigurarea unui proces educațional de nivel european și a creșterii participării populației școlare la procesul educațional în municipiul Satu Mare.

Obiective specific ale proiectului au fost următoarele:
1.    Extinderea si reabilitarea clădirii Grădiniței cu Program Prelungit Nr. 7;
2.    Creșterea calității infrastructurii educaționale prin dotarea grădiniței.

Rezultatele proiectului sunt:
1.    Calitatea îmbunătăţită a infrastructurii sistemului de educaţie preşcolară din municipiul Satu Mare
2.    Nevoi de bază satisfăcute ale copiilor prin servicii educaţionale îmbunătăţite, ce permit acestora să-şi valorifice potenţialul într-un grad maxim şi să se pregătească pentru un start bun la şcoală şi în viaţă.

Impactul investiţiei la nivel local: Proiectul a avut în vedere conturarea perspectivelor unei educaţii de calitate pentru copiii, bazată pe o infrastructură extinsă, reabilitată, facilitând creşterea participării populaţiei şcolare la procesul educaţional în municipiul Satu Mare. Educaţia şcolară la standarde cât mai înalte reprezintă o preocupare centrală a administraţiei municipiului Satu Mare, iar prin acest proiect autoritatea locală a reuşit să crească considerabil nivelul unităţi de învăţământ, punând la dispoziţia preşcolarilor, precum şi a cadrelor didactice, o clădire nouă şi dotări la standarde europene.

Implementarea proiectului s-a realizat în perioada 03.09.2015 – 30.11.2023.

Persoană de contact:
Szűcs Susana - manager de proiect