RECOMANDĂRI PENTRU COMBATEREA RĂSPÂNDIRII COVID-19

Primăria Municipiului Satu Mare aduce la cunoștința cetățenilor prevederile Hotărârii nr. 6 din 09.03.2020 privind aprobarea unor măsuri suplimentare privind combaterea noului Coronavirus:

Unitățile de alimentație publică (hypermarke, supermarket-urile și magazinele de cartier, cafenele, baruri, cluburi, etc.) precum și furnizorii publici și privați de transport persoane au obligația de a a lua următoarele măsuri:

• asigurarea dezinfecției frecvente a suprafețelor, în special în zona caselor de marcat, precum și în alte locuri expuse (ex. cărucioare, coșuri de cumpărături, clanțe de la uși, butoane de la lifturi, etc.)
• instituirea măsurilor privind evitarea aglomerării de persoane în spațiile comerciale,
• dezinfecția frecventă a habitaclului mijlocului de transport la finalizarea traseului

Recomandăm firmelor de taximetrie să igienizeze, după fiecare cursă, habitaclul mijlocului de transport, la finalizarea traseului;

Sălile de evenimente trebuie să sisteze organizarea acestora la care participă un număr mai mare de 100 persoane, în spații închise.

Cultele religioase trebuie să sisteze toate evenimentele desfășurate în spații închise, cu participarea a unui număr mai mare de 100 de persoane și să desfășoare slujbele religioase în aer liber.

Restaurantele, barurile și cluburile trebuie să restricționeze evenimentele culturale, de divertisment, cu participarea a peste 100 de persoane.

Recomandăm ca toate evenimentele desfășurate în spații închise să nu depășească un număr maxim de 100 de persoane.

Biroul de presă al Primăriei Municipiului Satu Mare