Decese
Transcrierea certificatelor de deces străine

Transcrierea certificatelor de deces străine                                                                                           Ultima actualizare 25.07.2023

Pentru mai multe informaţii vă rugăm să ne contactaţi la nr. de telefon: 0261.702678, fax: 0261.710040.

Scopul transcrierii

Această activitate are drept scop recunoaşterea juridică de către statul român a căsătoriei încheiate în străinătate şi poate realiza doar în baza cererii unuia dintre soţi depusă la ultimul  domiciliu din tară. D.E.P. a municipiului Satu Mare, poate prelua doar cererile cetăţenilor care au domiciliul sau au avut ultimul domiciliu din România în municipiul Satu Mare.

Actele de stare civilă ale cetăţenilor români, întocmite de autorităţile străine, au putere doveditoare în ţară numai dacă sunt înscrise în registrele de stare civilă române. Transcrierea certificatelor şi a extraselor de stare civilă se efectuează cu aprobarea primarului unităţii administrativ-teritoriale de la locul de domiciliul al solicitantului, cu avizul prealabil al serviciului public comunitar judeţean de evidenţă a persoanei. Cetăţeanul român este obligat ca, în termen de 6 luni de la întoarcerea în ţară sau de la primirea din străinătate a certificatului sau a extrasului de stare civilă, să ceară transcrirea acestor acte.

În cazul transcrierii certificatului de deces, cererea se adresează  primarului unităţii administrativ-teritoriale a locului de domiciliu al solicitantului.

Pentru transcrierea certificatului de deces, solicitantul va depune la compartimentul Starea civilă următoarele documente:

• certificatul sau extrasul de deces străin în original, care trebuie să fie după caz  apostilat sau supralegalizat, conform conventiei de la Haga sau extrasul multilingv;
  • traducerea în limba română, legalizată de un notar public din Romania, a certificatului sau extrasului de deces (extrasul multiling nu necesită apostilă şi traducere legalizată);
  • documentului original;
  • certificatele de naştere şi de căsătorie ale persoanei decedate în original;
  • actul de identitate al persoanei decedate în original;
  • actul de identitate al persoanei care solicită transcrierea certificatului de deces.

Persoana îndreptăţită să solicite aprobarea transcrierii decesului trebuie să aibă sau să fi avut ultimul domiciliu în municipiul Satu Mare, înainte de plecarea definitivă din ţară.

Toate formularele vor fi semnate în faţa ofiţerului de stare civilă.

Documente