Ziua Cooperării Europene: continuăm proiectele transfrontaliere, extindem sistemul de supraveghere video!
Satu Mare și Uzhgorod implementează un proiect comun având ca obiectiv creșterea siguranței cetățenilor din cele două orașe, prin extinderea sistemului de supraveghere video (Satu Mare), respectiv crearea unui sistem nou (Uzhgorod).

În această perioadă marcăm Ziua Cooperării Europene și a proiectelor de cooperare transfrontalieră derulate cu partenerii din Ucraina, cei alături de care am contribuit la dezvoltarea economică, socială și culturală a municipiului Satu Mare și implicit a zonelor de graniță.

Bugetul total al proiectului este de 109.874 euro, iar contribuția municipiului Satu Mare în calitate de partener de proiect este de 49.224 euro. Vom rămâne parteneri de nădejde în toate proiectele care pot îmbunătăți viața oamenilor și a comunităților din zonele de frontieră.