A parlagfű az egyik legelterjedtebb allergén gyomnövény. A levegőben szálló pollenje allergiás reakciókat – nátha, kötőhártya-gyulladás, asztma, csalánkiütéses bőrreakciók – okoz, és a július–szeptemberi időszakban súlyosbítja az asztmás megbetegedéseket. A gyomnövény magjai akár évtizedekig is csíraképesek maradnak.
A parlagfűirtásra vonatkozó kötelezettségek betartásának ellenőrzésével, illetve a szankciók megállapításával foglalkozó bizottság tájékoztatása szerint, tekintettel az idei, szokatlannak számító mezőgazdasági évre, későn indult fejlődésnek a növény, ezért a következő időszakban folytatni és fokozni kell a parlagfű elleni védekezést, hogy meg lehessen akadályozni ennek a rendkívül allergén növénynek a beporzását és terjedését.
A parlagfű elleni védekezésről szóló 62/2018-es számú módosított törvény 1. cikkelyének rendelkezései szerint a földtulajdonosok vagy a területet használók kötelesek a parlagfű elterjedését megelőző, vagy irtását célzó munkálatokat elvégezni a növény kihajtása és az első virágzása közötti időszakban.
A helyi önkormányzatok továbbra is végeznek helyszíni ellenőrzéseket, és amennyiben a parlagfűvel borított terület megtisztítása nem történik meg, szabálysértési bírságot alkalmazhatnak:
– a magánszemélyek 1000–5000 lejre;
– a jogi személyek 10 000 és 20 000 lejre bírságolhatóak.
Arra kérjük Önöket, hogy:
1. Figyeljenek oda a tulajdonukban vagy használatukban lévő földterületekre;
2. A gyomnövény megjelenését követően kezdjék meg az irtást, és végezzék el rendszeresen a szezon során (június–szeptember folyamán);
3. Amennyiben hivatalos értesítést kapnak arról, hogy a tulajdonukban lévő területen parlagfüvet azonosítottak, 15 napon belül tegyék meg a szükséges intézkedéseket, különben a hatóságok az Önök költségén beavatkoznak.
A parlagfű felismeréséhez mellékeljük a gyomnövény bemutatását, egyúttal tájékoztatjuk Önöket arról, hogy a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium (www.madr.ro), a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium (www.mmediu.ro) és az Egészségügyi Minisztérium (www.ms.ro) honlapján további információkat találnak a témában.
További információkért kérjük, forduljanak a Szatmár Megyei Mezőgazdasági Igazgatósághoz a következő telefonszámon: 0261–710064.
Kérjük, hogy ezt a jogszabályi kötelezettséget kezeljék a legnagyobb komolysággal, tegyenek meg mindent az állampolgárok egészségének és környezet védelmének biztosításához.